Czym jest JAMstack? Twój kompletny przewodnik

JAMstack rewolucjonizuje nasze podejście do budowania stron internetowych odchodząc od tradycyjnych platform CSM w celu dostarczenia lepszych rezultatów. Dowiedz się, jak skonstruowane są witryny JAMstack i jak to wpływa na ich wydajność. Przygotowaliśmy również podręczny słownik, aby pomóc w zrozumieniu kluczowych terminów.

6 min read

What is Jamstack? Your complete guide

Zespół ds. treści Cobiro

Czym jest JAMstack?

JAMstack to nowoczesne podejście do budowania stron internetowych. Jest to akronim oznaczający połączenie: języka JavaScript, interfejsów programowania aplikacji (API) oraz znaczników (Markup). Stack (czyli „stos”) jest kombinacją tych trzech współpracujących ze sobą elementów, w celu dostarczenia jednolitego rozwiązania: strony internetowej JAMstack.

W sercu rozwiązania leżą dwie zasady: rozdzielania i pre-renderowania (wstępnego generowania). Systemy i usługi są oddzielone od siebie, dzięki czemu łatwiej jest pracować z każdym komponentem niezależnie. Treść jest tworzona z wyprzedzeniem, w postaci statycznych stron oraz plików/zasobów.

Ta wstępnie utworzona treść może być następnie prezentowana za pomocą CDN - Sieci Dostarczania Treści (ang. Content Delivery Network), która jest ogólnoświatową siecią serwerów i punktów danych, które współpracują ze sobą, aby przybliżyć zawartość strony do użytkownika Twojej witryny.

Czym JAMstack różni się od tradycyjnych platform CMS?

W przeciwieństwie do tradycyjnego  systemu CMS, takiego jak np. WordPress, witryna JAMstack nie opiera się na jednym serwerze hosta do obsługi wielu baz danych i zapytań użytkowników. Tworząc wstępnie wygenerowaną, statyczną zawartość HTML i rozpowszechniając ją za pośrednictwem sieci CDN, witryny JAMstack działają lepiej na wielu płaszczyznach. Wyjaśnimy dlaczego nieco później.

Połączenie komponentów razem

Kiedy mówimy o statycznej treści, nie mamy na myśli prostych (i nie-interaktywnych) stron internetowych. Mamy natomiast na myśli to, że funkcje dynamiczne są obsługiwane na etapie CDN, a nie na serwerze hosta. To wtedy właśnie (na etapie dystrybucji przez CDN) swe zadanie wykonują zarówno funkcje JavaScript jak i interfejsy API. Służą one do komunikacji z usługami umiejscowionymi na serwerze (backend), umożliwiając rozszerzenie i personalizację doświadczeń użytkowników witryny.

Zbuduj darmową stronę JAMstack już teraz: umiejętność programowania nie jest potrzebna.

Korzyści z użycia JAMstack 

Bezpieczeństwo | Stabilność | Szybkość | Skalowalność

Bezpieczeństwo

Poprzez udostępnienie wstępnie wygenerowanego statycznego kodu HTML, wszystkie potencjalne połączenia z aplikacjami internetowymi lub serwerami baz danych zostają usunięte. Ponieważ funkcje dynamiczne są obsługiwane za pomocą interfejsów API oraz JavaScript po stronie klienta, witryny JAMstack są znacznie mniej narażone na atak w porównaniu z tradycyjnymi platformami CMS. A ponieważ witryna JAMstack jest zbiorem witryn statycznych, ryzyko włamania zostaje znacząco ograniczone.

Stabilność

Zaawansowane operacje wykonywane podczas procesu kompilacji witryny JAMstack sprawiają, że witryny posiadają mniej „ruchomych części”, gdy już są gotowe do prezentacji. Oznacza to, że z założenia są wyjątkowo stabilne. Ponieważ są one wstępnie generowane i hostowane bezpośrednio z sieci CDN, nie ma potrzeby ciągłej aktualizacji serwerów, konserwacji ani stosowania poprawek - w przeciwieństwie do tradycyjnego systemu CMS. 

Szybkość

W przypadku witryny JAMstack strony nie są generowane przez zapytania do serwera hostującego witrynę, ale są wstępnie generowane i dostarczane przez sieć CDN. Sieci CDN przybliżają wszystkie komponenty do odwiedzających Twoją stronę, umieszczając pliki tworzące witrynę na serwerach jak najbliższych miejscu gdzie odwiedzający są zlokalizowani. Skrócenie odległości ma wpływ na szybszy czas wczytywania. Dzięki  temu strony często ładują się w czasie poniżej jednej sekundy.

Skalowalność

W przypadku rozwijającej się witryny, ponieważ zawartość  jest zasadniczo zbiorem plików, które mogą być udostępniane w dowolnym miejscu, wymaganiem jest jedynie zapewnienie obsługi tych plików w większej liczbie lokalizacji. W praktyce oznacza to, że ponieważ zapytania są obsługiwane przez CDN, więcej odwiedzających może jednocześnie przeglądać Twoją witrynę.

Czy wiesz?

Już 2-sekundowe opóźnienie w czasie ładowania twojej strony, może skutkować wzrostem wskaźnika porzuceń do 87%.

Więcej o darmowym kreatorze stron internetowych Cobiro

Kreator witryn Cobiro to jedyny darmowy program do tworzenia witryn internetowych na rynku, który wykorzystuje podejście JAMstack.

Prostota

Korzystaj z interfejsu „przeciągnij i upuść” i wybieraj spośród wielu elementów i projektów. 

Brak konieczności programowania

Skorzystaj z kreatora, dzięki któremu stworzysz światowej klasy witrynę internetową dostępną dla wszystkich.

Oparty na CDN

Zwiększ szybkość i wydajność swojej witryny udostępniając ją za pośrednictwem sieci CDN.

Integracja marketingu

Wybierz niezbędne aplikacje i uzyskaj do nich dostęp bezpośrednio z platformy. Bez potrzeby instalowania dodatkowych wtyczek.

Certyfikat SSL 

Chroń poufne informacje swoich klientów stosując złote standard bezpieczeństwa dla witryn internetowych.

Gdy będziesz już gotowy uruchomić swą witrynę będzie ona stabilna, bezpieczna, szybka i skalowalna od samego początku.

Wypróbuj narzędzie do tworzenia witryn Cobiro za darmo!

Wyjaśnienie najważniejszych terminów

API:

Komponent oprogramowania, który pozwala dwóm aplikacjom komunikować się ze sobą. Na przykład sprawdzanie pogody w telefonie wymaga użycia interfejsu API przez aplikację.

CDN:

Globalna sieć serwerów i centrów danych. W Cobiro, używamy Cloudflare, który jest zaimplementowany we wszystkich naszych pakietach.

CMS:

System Zarządzania Treścią (ang. Content Management System) - oprogramowanie komputerowe zarządzające treścią cyfrową.

Host server:

Wydzielona przestrzeń, w której przechowywane są pliki (kod, obrazy itp.) składające się na witrynę - często blisko miejsca, w którym znajduje się witryna. 

HTML:

Hypertekstowy język znaczników. Jest to standardowy język znaczników do tworzenia stron internetowych, informuje również o strukturze strony.

JavaScript:

Język programowania dla stron internetowych, pozwalający na budowę dynamicznych funkcji, na przykład interaktywnych map i grafik.

Znaczniki (Markup):

Kod HTML, który jest generowany (renderowany) z wyprzedzeniem, który jest następnie udostępniany przez CDN.

Wtyczka (Plug-in):

Dodatek do oprogramowania, zwiększający jego możliwości, instalowany na stronie internetowej lub w aplikacji. Na przykład oglądnięcie filmu na stronie internetowej może wymagać  instalacji odpowiedniej wtyczki.

SSL:

Secure Sockets Layer - światowy standard w zakresie zabezpieczeń stron internetowych, szyfrujący komunikację pomiędzy witryną internetową a jej użytkownikami. Uzyskaj certyfikat SSL dołączony do bezpłatnego kreatora stron internetowych od Cobiro.

People also read